تبلیغات
ناگفته های تاریخ ایران - مطالبی جالب درباره اخلاق و خصال پارسیان در دوره هخامنشی

ناگفته های تاریخ ایران

تاریخ معلم انسانهاست

مطالبی جالب درباره اخلاق و خصال پارسیان در دوره هخامنشی
هرودوت پدر تاریخ مطالبی را در مورد ایرانیان نگاشته که به شرح زیر است : 
پارسیها روز تولدشان را بیشتر از هر روز دیگر در سال ، محترم می دارند و در این روز غذای بیشتری از سایر روز ها می پزند . خوراکهای اصلی در میان پارسی ها کم است ولی خوراکهای فرعی زیاد و هر یک را پس از دیگری می آورند . 
آب دهان انداختن و قضاء حاجت در حضور دیگران ، ممنوع است . 
پارسیان همسایگان خود را بیشتر از همه محترم می دارند و درجه احترام در نزد آنان بستگی به مسافت است و کمترین احترام برای مردمی است که از آنان دور هستند . 
پارسیها عادات خارجی را زود تر از سایر ملل می پذیرند ، برای مثال لباس مادی می پوشند ، چرا که آن را زیباتر از لباس بومی می دانند . در وقت جنگ نیز زره و جوشن مصری به تن دارند و ...
هر کدام از آن ها چند زن عقدی دارند ولی عده زنان غیر عقدی بیشتر است . 
بهترین صفات را پس از رشادت ودلیری ، این می دانند که پسران زیاد به دنیا آورند و شاه هر ساله به کسانی که بیشترین اولاد پسر را دارا باشد ، هدایایی اهدا میکند . 
به فرزندان از پنج تا بیست سالگی سه چیز را می آموزند ، تیر اندازی ، سوارکاری و راستگویی و صداقت . 
زود تر از سن پنج سالگی اولاد را پیش پدر نمی آورند بلکه در زنان بزرگ می شوند ، چرا که اگر بچه مرد ، پدرانشان غصه نخورند . 
از عادات پسندیده شان این است که که اگر کسی مرتکب جنایت شده باشد در وهله اول حکم اعدام نمی دهند و فقط هنگامی خشمگین می شوند که که معلوم شود مقصر چند بار مرتکب جنایت شده و خدماتی که در زندگی انجام داده کمتر از ضررش است . 
چیزی که برای پارسیان انجامش ممنوع و گفتنش هم جایز نیست ،دروغگویی است که آنرا ننگین ترین عیب می دانند و پس از آن مقروض بودن را بدترین نقص میدانند و به این علت گویند که مقروض مجبور است دروغ بگوید . 
اگر آشنایانی که از حیث مقام مساوی اند ، به یکدیگر برسند ، یکدیگر را می بوسند و هر گاه مقام مساوی نباشد ، طرف بزرگتر و طرف مقابل فقط صورت خود را جلو می آورند . در مورد افراد پست فقط بدن خود را خم می کنند . 
گزنفون می گوید : ایرانیان کودکان خود را در دادگاه ها حاضر می کنند تا قوانین و دادرسی را دیده و با اصول داوری و اجرای عدالت آشنا شوند . 
خواص مفید و مضر گیاهان به جوانان آموخته شده تا جوانان از آنچه مفید است بهره و از آنچه مضر است پرهیز و دوری نمایند . 
به کسانی که در راه حفظ و نگهداری کشور خدماتی انجام داده باشند ، پاداش های بزرگ داده می شود . 
ایرانیان از پر خوری و شکم پرستی دوری کرده و در هنگام راه رفتن غذا نمی خورند . در آب روان دست و صورت نمی شویند و آب را با ناپاکی ها نمی آلایند [ یکشنبه 6 مرداد 1392 ] [ 10:37 ب.ظ ] [ علی یوسف الهی ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، ،