تبلیغات
ناگفته های تاریخ ایران - درباره هوخشتره ، پادشاه قدرتمند مادی

ناگفته های تاریخ ایران

تاریخ معلم انسانهاست

درباره هوخشتره ، پادشاه قدرتمند مادی
هوخشتره سومین پادشاه مادی پس از دیاآکو موسس ماد و فرورتیش پسر وی  که فرورتیش قصد کرد به آشور باج ندهد ولی سپاه چریکی وی مقابل لشکر آماده آشوری تاب نیاورده و فرورتیش نیز کشته شد . 
این شاه از شکست فرورتیش عبرت گرفت و فهمید که با سپاه چریکی نمی توان در برابر لشکر ورزیده آشور مقاومت نمود . به همین سبب به تهیه لشکری دائمی اعم از پیاده و سواره پرداخت . پیاده نظام وی به تیر و کمان و شمشیر مسلح بوده و سواره نظام مادی بر سواره های آشوری برتری داشت ، چه از نظر هنر مندی و چه از نظر چالاکی . همچنین سواره نظام مادی در حین حرکت توانایی پرتاب تیر و جنگ کردن را دارا بوده و اسبهایشان نیز از جهت طاقت و بردباری و سرعت معروف دوران خود بودند . پس از تدارک چنین قشونی هوخشتره به جنگ آشوری ها رفته و با وجود مقاومت شدید ، آنها را شکست داده و پس از مدتی نینوا پایتخت آشوری را محاصره نمود . ولی به علت تاخت و تاز سکاها ( ساکنان روسیه امروزی ) از ناحیه قفقاز که به قسمت های شمالی ماد آمده بودند مجبور شد که محاصره نینوا را متوقف نموده و برای حفظ کشور به ماد برگردد . وی در جنگی که در شمال دریاچه ی ارومیه امروزی رخ داده از سک ها شکست خورد و مجبور به پذیرش پیشنهاد آنان شد . پس از آن سکاها ممالک مجاور ماد را مورد تاخ و تاز قرار داده و به مدت بیست و هشت سال در ماد بودند ، تا اینکه هوخشتره در یک میهمانی و در اقدامی هوشمندانه پادشاه و فرماندهان آنان را مست کرده و آنان را کشت و توانست همه آنها (سکاها ) را از ایران بیرون براند . 
ماد ها پس از این پیروزی ها بر قسمت های زیادی از آسیای صغیر تسلط پیدا کردند . در این ایام حاکم بابل که نبویولاس نام داشت در بال ادعای پادشاهی نمود و با مادها متحد شده و نینوا را محاصره کردند . حاکم آشور که سارکس نام داشت چو مقاومت را بی فایده دید آتشی برافروخته و خود و تمام خانواده اش را در آن سوزاند و شهر نینوا که در گذشته از بزرگترین شهر ها به حساب می آمد در آتش سوخت و چنان زیر و زبر شده که چیزی از آن باقی نماند . پس از پیروزی متحدین ممالک آشور تقسیم شد . در این تقسیمات کشور های آسیای صغیر به مادها و شام و فلسطین به بابل رسید . اتحاد بین بابل و و ماد قطع نگردیده و بعد از سقوط نینوا پادشاه ماد با دادن دختر خود به بخت النصر ، ولیعهد وقت بابل اتحاد این دو دولت را مستحکم تر گردانید . دولت جبار و غارتگر آشور پس از مدتی کوتاه (چهل سال ) با آن همه قدرتی که آشور بانی پال داشت همانند عیلام از صفحه روزگار محو گشته و در پی انقراض آن همه ملل شاد و مسرور گشتند . هوخشتره که مردی کاردان ، نیرومند و دارای شایسگی های فروان بود در سال 584 قبل از میلاد در گذشت و برای سلطنت ماد سپاه و قشونی قدرتمند و منسجم بر جای گذاشت .  
[ سه شنبه 8 مرداد 1392 ] [ 05:51 ب.ظ ] [ علی یوسف الهی ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، ،