تبلیغات
ناگفته های تاریخ ایران - نکاتی جالب در مورد تاریخ باستانی ایران زمین

ناگفته های تاریخ ایران

تاریخ معلم انسانهاست

نکاتی جالب در مورد تاریخ باستانی ایران زمین
 کمبوجیه پسر کوروش بود که در نبرد های بسیاری شرکت کرد ولی در نهایت خود کشی کرد . 
 سربازان ایرانی در نبرد پلوزیوم در برابر مصریان ، از گربه به عنوان سپر استفاده کردند و چون در مصر گربه حیوانی مقدس بود ، مصریان جرئت تیر اندازی به ایرانیان را نداشته و بدون جنگ تسلیم  شدند . 
در ایران باستان رسم بود که حکومتهای ضعیف تر اراضی خود را تسلیم و در اختیار امپراتوری ایران قرار دهند . 
سپاهیان خشایارشا پس از برتری بر لئونیداس و سیصد تن از یاران اسپارتی وی در تنگه تروموپیل ،  راهی آتن شدند و با تیر آتشین این شهر را به نشانه انتقام  به آتش کشیدند و معبد آتنه را نابود ساختند . 
تمامی بنای پایتخت دوم هخامنشی ، پارسه ( معروف به تخت جمشید ) بر روی سکویی به ارتفاع 20 متر و و ابعاد 450 در 300 متر با روی هم قرار دادن سنگهای بزرگ ساخته شده بود . 
پایه ها و ستون های فراوان این بنای پر عظمت ( پارسه ) با عاج و طلا تزئین شده بود . 
کعبه زرتشت بنای مکعب شکلی است جلو مقبره داریوش  ( واقع در نقش رستم ) که باستانشناسان هنوز هم در مورد کاربرد آن که آتشکده بوده یا استفاده دیگر هم داشته مطمئن نیستند .  
کشاورزان ایرانی از طریق تونلهایی آب را از سرچشمه آن به مزارع خود می آوردند . این تونلها برای جلوگیری از تبخیر آب در زیر زمین حفر می شدند . به این تولها در عربی قنات و در فارسی کاریز می گویند . 
داریوش کبیر اولین پادشاه ایرانی بود که دستور ضرب سکه های طلا موسوم به داریک را صادر نمود .  او همچنین سکه های مسی را نیز مرسوم ساخت . [ سه شنبه 22 مرداد 1392 ] [ 05:22 ب.ظ ] [ علی یوسف الهی ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، ،